5 dalších způsobů, jak si vést zápisník

Bullet Journal, který jsme si představili v našem čtyřdílném seriálu (najdete jej zde - díl 1, 2, 3 a 4), není samozřejmě jedinou metodou, jak si vést poznámky do bloku. Existuje řada věcí, kterými můžete stránky svého zápisníku zaplnit. Váš poznámkový blok vám tak může dokonce zlepšit život. Pomůže vám uchopit myšlenky, udržet vás soustředěné. Pokud chcete zapisování zařadit mezi své každodenní činnosti, může se vám hodit těchto pět způsobů, jak si poznámky vést.

1. Ranní listy

Čím dál více lidí (od manažerů přes studenty až po umělce) objevuje kouzlo ranních listů. Je to jednoduchá aktivita spočívající v tom, že si v zápisníku vyčleníte vždy tři stránky, které každé ráno popíšete myšlenkami, co vás zrovna budou napadat. Ať už to jsou nápady, nebo jen změť různých postřehů a idejí, pomůžou vám nastartovat den a urovnat mysl. Příznivci ranních listů nedoporučují psát je do počítače, tužka a papír jsou jednoduše osobnější.

2. Stránky vděku

Být vděční je důležitá vlastnost tvořící pocit štěstí. Je dobré se každý den zamyslet nad tím, za co, případně komu jste vděční. Položte si blok k posteli a každý večer před spaním sepište pět věcí, za které jste vděční. Můžou to být zdánlivé obyčejnosti jako večeře, co jste si uvařili, nebo velké události jako dovolená, kterou jste zrovna ten den naplánovali.

Někdo místo tohoto termínu používá slovní spojení stránky štěstí. Důležité je si do nich zkrátka zapisovat jen to hezké, udržíte si tak pozitivní náladu.

3. Denní momentky

„Tak jako se sype písek v přesýpacích hodinách, plynou dny našich životů.“ Podobnými slovy začínala znělka jednoho nekonečného amerického seriálu. Aby vám neunikly někdy zdánlivě nepodstatné drobnosti dnů toho vašeho života, může se vám hodit jednoduchý deník. Každý večer si do něj zapište ty nejdůležitější události toho kterého dne. Nějaké novinky? Pěkná procházka? Telefonát od starého dobrého kamaráda? Tyto detaily přece dělají váš život jedinečným!

4. Stránky snů

Sny tvoří důležitou součást vašeho života a podstatným způsobem zaměstnávají vaši mysl během spánku. Mějte svůj zápisník po ruce i v noci a vždy do něj zapište, co se vám zrovna zdálo. Tyto poznámky vám můžou pomoci v tom odhalit, čemu byste se měli věnovat, co vás trápí, mohou vám třeba pomoci i v rozhodování.

 

5. Deník produktivity

Pokud jste si stanovili nějaký cíl a pracujete na něm (třeba začít cvičit, dokončit nějaký projekt, šetřit na dovolenou), může vám k jeho splnění pomoci deník produktivity. Co jste dnes udělali, abyste se cíli přiblížili? Posunuli jste se vpřed, nebo vás něco zdrželo? Takový deník vás bude udržovat ve stavu bdělosti a vy o plnění svých cílů neztratíte přehled.

Jak začít?

Dočetli až sem, psaní deníku vás oslovilo, ale chybí vám to nejdůležitější, tedy nějaký ten poznámkovy blok? Skočte sem, nám se totiž Rocketbook jeví jako přesně ta pravá věc na cokoliv, od ranních listů až po deník produktivity. ;-)

 

 

Jste připraveni ke startu? 

vybratsirocketbook