Bullet Journal 1. díl - Co to je a jak se organizovat efektivně?

Tajemná zkratka BuJo neboli Bullet Journal, spojení, které pomalu, ale jistě začíná prostupovat životy mnohých lidí. Možná jste se s tímto termínem už také setkali. A možná jste se taky ptali: Co to vůbec ten Bullet Journal je? K čemu je dobrý? Můžu ho využít? Co všechno k tomu budu potřebovat?

A protože my třeba BuJo zbožňujeme, rozhodli jsme se připravit krátký seriál, ve kterém vám zkusíme odpovědět nejen na tyto otázky, ale také vám předat základní tipy, jak s touto metodou organizace práce začít. Připravte si tedy svůj Rocketbook a pojďte na to.

rocketbook-bullet-journal-bujo-a-jak-na-nej

Co to vůbec ten Bullet Journal je?

Bullet Journal je relativně nová metoda (využívající ovšem starých prostředků) organizace práce. Vymyslel ji digitální designér Ryder Carroll z Brooklynu a charakterizuje ji jako analogový systém do digitální doby.

Zjednodušeně jde o způsob, jakým si zapisovat poznámky a plánovat události efektivně a přitom jednoduše a svobodně. Může to být váš seznam úkolů (to-do list), poznámkový blok, skicák nebo deník, ale s největší pravděpodobností bude vším dohromady, a to v jednom zápisníku.

K čemu je dobrý?

BuJo používá systém jednoduchého rozvržení stránek propojeného ještě s jednoduššími symboly, přičemž nic nepřikazuje. Naopak, kreativitě se v tomto případě meze nekladou, BuJo má být efektivní zejména pro vás a váš způsob práce.

Jediný zápisník se tak může stát vaším diářem, plánovačem i poznámkovým blokem, a to aniž byste se cítili jakkoli omezeni. Systém kontroly splněných úkolů a jejich přesouvání nebo zahazování vás motivuje k efektivnímu plnění toho důležitého a naopak vyřazení toho nepodstatného.

Můžu ho využít?

Metoda Bullet Journalu je vhodná pro všechny, kdo:

  • mají milion úkolů poznačených všude možně,
  • milují pero a papír,
  • si rádi stanovují cíle a sledují své zvyky,
  • milují psaní poznámek, tvoření kresbiček, barevné tužky,
  • skutečně milují diáře a plánovače,
  • chtějí zlepšit organizaci své práce.

Nic z toho ovšem není podmínka proto, abyste si BuJo zamilovali. ;-)

Co všechno k tomu budu potřebovat?

Jak jsme naznačili v úvodu, metoda Bullet Journalu je založená na jednoduchosti, proto i věci potřebné k jejímu začlenění do vašeho života jsou velmi prosté. Je to jen zápisník a pero (případně fixy, barevné propisky a podobně, záleží, jak moc pestrý chcete svůj žurnál mít).

A protože nejen Ryderu Carrolovi se osvědčily tečkované stránky, není nic lepšího než se do BuJo pustit s novým Rocketbookem a perem Pilot FriXion. :-)

V dalších dílech si postupně přiblížíme základy psaní poznámek systémem BuJo, řekneme si, co jsou to takzvané moduly, jak přenášet jednotlivé úkoly a události mezi jednotlivými dny, a prozradíme i další tipy a triky. 


Přečíst si o BULLET JOURNAL DRUHÝ DÍL

 

 

 

Jste připraveni ke startu? 

vybratsirocketbook