Bullet Journal 1. díl - Co to je a jak se organizovat efektivně?

Tajemná zkratka BuJo neboli Bullet Journal, spojení, které pomalu, ale jistě začíná prostupovat životy mnohých lidí. Možná jste se s tímto termínem už také setkali. A možná jste se taky ptali: Co to vůbec ten Bullet Journal je? K čemu je dobrý? Můžu ho využít? Co všechno k tomu budu potřebovat?

A protože my třeba BuJo zbožňujeme, rozhodli jsme se připravit krátký seriál, ve kterém vám zkusíme odpovědět nejen na tyto otázky, ale také vám předat základní tipy, jak s touto metodou organizace práce začít. Připravte si tedy svůj Rocketbook a pojďte na to.

rocketbook-bullet-journal-bujo-a-jak-na-nej

Co to vůbec ten Bullet Journal je?

Bullet Journal je relativně nová metoda (využívající ovšem starých prostředků) organizace práce. Vymyslel ji digitální designér Ryder Carroll z Brooklynu a charakterizuje ji jako analogový systém do digitální doby.

Zjednodušeně jde o způsob, jakým si zapisovat poznámky a plánovat události efektivně a přitom jednoduše a svobodně. Může to být váš seznam úkolů (to-do list), poznámkový blok, skicák nebo deník, ale s největší pravděpodobností bude vším dohromady, a to v jednom zápisníku.

K čemu je dobrý?

BuJo používá systém jednoduchého rozvržení stránek propojeného ještě s jednoduššími symboly, přičemž nic nepřikazuje. Naopak, kreativitě se v tomto případě meze nekladou, BuJo má být efektivní zejména pro vás a váš způsob práce.

Jediný zápisník se tak může stát vaším diářem, plánovačem i poznámkovým blokem, a to aniž byste se cítili jakkoli omezeni. Systém kontroly splněných úkolů a jejich přesouvání nebo zahazování vás motivuje k efektivnímu plnění toho důležitého a naopak vyřazení toho nepodstatného.

Můžu ho využít?

Metoda Bullet Journalu je vhodná pro všechny, kdo:

  • mají milion úkolů poznačených všude možně,
  • milují pero a papír,
  • si rádi stanovují cíle a sledují své zvyky,
  • milují psaní poznámek, tvoření kresbiček, barevné tužky,
  • skutečně milují diáře a plánovače,
  • chtějí zlepšit organizaci své práce.

Nic z toho ovšem není podmínka proto, abyste si BuJo zamilovali. ;-)

Co všechno k tomu budu potřebovat?

Jak jsme naznačili v úvodu, metoda Bullet Journalu je založená na jednoduchosti, proto i věci potřebné k jejímu začlenění do vašeho života jsou velmi prosté. Je to jen zápisník a pero (případně fixy, barevné propisky a podobně, záleží, jak moc pestrý chcete svůj žurnál mít).

A protože nejen Ryderu Carrolovi se osvědčily tečkované stránky, není nic lepšího než se do BuJo pustit s novým Rocketbookem a perem Pilot FriXion. :-)

V dalších dílech si postupně přiblížíme základy psaní poznámek systémem BuJo, řekneme si, co jsou to takzvané moduly, jak přenášet jednotlivé úkoly a události mezi jednotlivými dny, a prozradíme i další tipy a triky. 


Přečíst si o BULLET JOURNAL DRUHÝ DÍL

 

 

 

Jste připraveni ke startu? 

vybratsirocketbook

 

             

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení