Bullet Journal 4. díl - Migrace a co dál?

V seriálu o Bullet Journalu vám postupně představujeme tuto v posledních letech nesmírně populární metodu organizace pracovních i soukromých událostí. Nyní už víte, co to tajemná zkratka BuJo je, zjistili jste, že začít není vůbec složité, a seznámili jste se s moduly, stavebními kameny celé metody.

Rocketbook a pero Pilot FriXion již máte jistě připravené, takže se můžeme pustit do závěrečné části, kterou je migrace. V tomto případě se však nezaměříme na ožehavé téma uprchlické krize, ale na aktivitu, která tvoří skutečné jádro Bullet Journalingu.

Jak v BuJo správně migrovat?

Je to jednoduché. V případě, že dodržujete svůj systém zapisování úkolů, můžete svůj úkolníček na konci každého měsíce zhodnotit.

bujo-symboly

Používáte-li doporučenou symboliku, každý úkol označený tečkou po jeho splnění přeznačíte na křížek. Na konci měsíce vám tak mohou zbýt (a, co si budeme nalhávat, pravděpodobně i zbydou :-) ) nějaké nevyřešené úkoly. V tu chvíli přichází na řadu migrace.

Nad každým nesplněným úkolem se zamyslete a položte si otázku: Je ještě aktuální? Bude potřeba jej splnit? Pakliže ne, celý řádek škrtněte. Pokud je úkol důležitý, dostává prostor v následujícím měsíci. Zapište si jej do měsíčního přehledu následujícího měsíce a v tom aktuálním tečku u úkolu přeznačte na znaménko >. Získáte tak pravidelnou kontrolu nad tím, co jste zvládli, co je potřeba dodělat a co vás naopak už nemusí zatěžovat.

Podobně vždy zkontrolujte i svůj výhled. I tam budete mít řadu úkolů bez pevného data. Popřemýšlejte, zda některé z nich nebude vhodné v následujícím měsíci již splnit. Takové úkoly zapište do měsíčního přehledu (tečkou) a ve výhledu je označte znaménkem <, které značí, že jste úkolu dali konkrétní termín splnění. Tím vám úkoly z výhledu budou postupně ubývat.

Na konci měsíce vše zopakujte.

Není to otrava?

Zdá se to jako hodně psaní a listování tam a zpátky a přepisování. To je ale schválně. Tento proces vám umožní zastavit se a popřemýšlet nad každým úkolem. Pokud vám přepsání a migrace nějakého zápisku bude dělat potíže, není pravděpodobně tento úkol až tak důležitý. Zbavte se ho tedy.

Účelem migrace je tedy filtrace věcí, které vám stojí za to. Migrací vytvoříte své vlastní zvyky, návyky a vzorce zapisování a jednoduše oddělíte zrno od plev.

A co dál?

Gratulujeme, právě jste zvládli pročíst vše, co potřebujete k tomu, abyste začali Bullet Journal uplatňovat v praxi. Závěrem vám dáme ještě pár odpovědí na otázky, které vás možná během čtení předchozích kapitol napadaly, a několik užitečných tipů.

Jaký zápisník se na Bullet Journal nejlíp hodí?

Krátká odpověď zní: váš nejoblíbenější zápisník. Dlouhá odpověď zní: Zaměřte se na to, aby blok něco vydržel. Přece jen, budete jej používat po celý rok, ne-li déle. My třeba nedáme dopustit na Rocketbook. ;-) Pište do toho, do čeho se vám píše dobře. Bude-li zápisník moc velký, nebude se vám chtít jej nosit. Bude-li moc malý, může být nepraktický na psaní poznámek.

Jak často blok měnit?

Tohle je individuální. Někdo rád odstartuje každý nový rok vždy novým zápisníkem, jiný pokračuje do doby, než jej popíše (a v případě Rocketbooku vymaže hadříkem nebo v mikrovlnce).
 

Tužka, nebo pero?

Základní rada zní: Pište tím, co hned nezmizí. Pokud budete každým rokem používat nový zápisník, může být fajn se po letech vrátit k těm starým a nostalgicky v nich listovat. Zalistoval si nostalgicky můžete i ve svých skenech v Rocketbook aplikaci. A v kombinaci s Rocketbookem je pak samozřejmě nejlepší cokoliv z řady Pilot FriXion.

Je to tedy diář, úkolníček nebo deník?

Kouzlo BuJo spočívá v tom, že je vším dohromady. Je tím, čím chcete vy. Zápisník vám bude sloužit na poznámky všeho druhu, můžete si do něj zanášet tabulky spoření, fitness plány, zapisovat recepty, kreslit, psát, listy netrhat! :-) Musí vás to hlavně bavit!

 

 A to je asi tak vše, co o BuJo víme.

 

Jste připraveni ke startu? 

vybratsirocketbook