Bullet Journal 2. díl - Jak se začít organizovat snadno a rychle?

V prvním díle našeho seriálu o Bullet Journalu jsme si odpověděli na základní otázky: Co to vůbec BuJo je, k čemu a pro koho je tato metoda organizace práce dobrá a co všechno k ní budete potřebovat.

Teď, když už víte, že se chcete naučit organizovat sami sebe efektivně, a máte před sebou svůj Rocketbook a pero Pilot FriXion, můžete se pustit do práce. V dnešním díle si vysvětlíme základní pojmy, s nimiž se při užívání Bullet Journalu setkáte, a představíme si základy psaní poznámek a nejpoužívanější symboliku, která je přesně tím, co dělá metodu BuJo tak kouzelnou.

Základem je Rapid Logging

Zapisování a vedení deníků bere čas. Čím komplexněji chcete svůj blok vést, tím více úsilí musíte vynaložit. A pokud vynakládáte úsilí až příliš, může se lehce stát, že se do zápisků budete nutit, nebo je dokonce přestanete dělat úplně a poznámkový blok někam odložíte a už na něj ani nesáhnete. Řešením je takzvaný Rapid Logging, metoda, která by se dala přeložit jako rychlý protokol. Je to jazyk, kterým Bullet Journal hovoří. Skládá se z těchto složek:

  1. Nadpisy a čísla stránek
  2. Odrážky a krátké věty
  3. Moduly

rbgif
Rocketbook je pro Bujo jako stvořený - má tečkované stránka a zdvojnásobuje pocit uspokojení z dokončených úkolů, které jedním tahem smáznete.

 

1. Nadpisy a čísla stránek

První krok k Rapid Loggingu je kombinace nadpisů a čísel jednotlivých stran zápisníku. Předtím, než do bloku cokoliv zapíšete, dejte tomu název a ten zapište do horního rohu. Do dolního pak doplňte číslo stránky. V kombinaci s obsahem, o němž se zmíníme v příštím díle, pak každou svou poznámku jednoduše a rychle najdete. 

2. Odrážky coby jádro pudla

Základním stavebním kamenem Bullet Journalu jsou odrážky (anglicky bullets, víme? :-) ). Pro ty se používá řada symbolů, který před každou odrážku vložíme podle jejího významu. Tak se vám každý zápis bude jednoduše přiřazovat do třech základních kategorií – úkoly, události a poznámky. Následující sadu symbolů samozřejmě můžete brát pouze jako odrazový můstek, jakkoliv je prověřená. Ostatně třeba sami používáte jiný systém. Důležité je každopádně z tohoto systému neuhnout. Fantazii se meze nekladou. ;-)

Úkoly

Odrážku úkolu tvoří jednoduchý puntík (•). Jako úkol je myšlena jakákoliv aktivita, kterou máte ten den udělat (například vyzvednout oblek z čistírny). Puntíkem se označuje proto, že úkoly dál můžete třídit na vyřešené, přesunuté a naplánované. Každá kategorie má přitom také svůj symbol odrážky, kterým puntík snadno přepíšete:

• = nový úkol
× = vyřešený úkol
> = přesunutý úkol
< = naplánovaný úkol


Události

Události se značí odrážkou kroužku (○). Do zápisníku můžete vkládat jak události plánované (Karlovy narozeniny), tak ty uplynulé, které je nutné si poznačit (dnes podepsána smlouva).

Rapid Logging je založen na jednoduchosti, každá drážka s úkolem by tedy měla být tak stručná, jak je to jen možné, nejlépe jednou krátkou větou či heslem. Pokud se chcete o něčem rozepsat více (třeba v podobě deníkového záznamu), použijte k tomuto účelu následující stránku.

Poznámky

Jakákoliv fakta, nápady, myšlenky, to jsou jednoduše poznámky. Není potřeba si je nutně stále pamatovat a zároveň nejsou spojené se žádnou akcí (posilovna mívá v sobotu zavřeno). Do zápisníku je značte odrážkou s pomlčkou (–).

Příznaky

Před každou odrážku pak můžete navíc dát ještě příznak, jakýsi přidaný kontext. V BuJo jde v podstatě o odrážku před odrážkou. Každý příznak má také svůj symbol, díky kterému tak můžete lehce poznat, které zápisky jsou pro vás nejdůležitější. I v tomto případě jich můžete použít, kolik jen chcete. Osvědčené jsou tyto:

* = hvězda jako priorita, tedy úkol, který nesmíte zapomenout splnit,
! = vykřičník jako inspirace, většinou se používá u poznámek, které považujete za skvělý nápad,
⚙ = oko jako informace, používá se u poznámek, které vyžadují další prozkoumání, u objevů či jednoduchých postřehů.

 bujo-symboly

3. Od Rapid Loggingu k modulům

Jak jsme zmínili, tyto symboly jsou pouze návrhem. Tvůrce Bullet Journalu je sice používá a předkládá jako ty správné a prověřené, vy ale můžete mít jiný pohled. Důležité je však v každém případě svou sadu symbolů mít v hlavě a používat ji automaticky. Jedině tak se ve svém zápisníku vyznáte a psaní poznámek pro vás bude hrou.


V příštím díle se zaměříme na to, jak svůj blok roztřídit do jednotlivých částí neboli modulů.

 

Přečíst si o BULLET JOURNAL TŘETÍ DÍL

 

 

 

 

Jste připraveni ke startu? 

vybratsirocketbook

 

             

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení