Zasadili jsme dalších 100 stromů v Indonésii

A je to tu podruhé! Před pár dny jsme z One Tree Planted obdrželi certifikát dokládající, že jsme zasadili další stovku stromů, tentokráte v Indonésii. A stejně jako v případě sta stromů v Ghaně z března i tady na tom máte svůj podíl vy.

Indonésie je domovem velkolepých deštných pralesů, rašelinišť a rozmanité fauny (žijí zde orangutani a další lidoopi a opice a přes 1 700 druhů ptáků). V součtu zde žije nebo roste 10 až 15 % ze všech známých rostlin, savců a ptáků.

Indonéský projekt One Tree Planted se zaměřuje na oblast jménem Kalimantan v Borneu. Zde leží národní park Tanjung Puting, který v roce 2015 zachvátil požár, který zničil více než 30 000 hektarů plochy pralesa. Kolegové a kolegyně z OTP tvrdě pracují na tom, aby obnovili nejen místa zasažená tímto požárem, ale i oblasti poškozené nelegální těžbou nebo kácením palem za účelem produkce palmového oleje.

Deforestace má za následek zmenšování přirozeného prostředí pro orangutany a jiné živočichy a výrazně snižuje zdroje potravin, přístřešků a života obecně pro miliony lidí. Úzce souvisí také s emisemi uhlíku. Ten je obsažen v rašeliništích, v důsledku jejich odstraňování a následné výsadby palem olejných se však uvolňuje do atmosféry, kde má významný podíl na tvorbě skleníkového efektu.

Práce OTP v podobě sázení nových stromů má zajistit obnovení rovnováhy mezi tamějším životním prostředím a ekonomikou. Projekt je ale zaměřen také na vzdělávání místních obyvatel, zpravidla vesničanů, vytváření pracovních míst a poskytování dlouhodobé pomoci komunitě. Do míst se přitom dostávají na lodích. Během čtyřhodinové plavby po řekách míjejí místa, v nichž žijí orangutani, krokodýli a v nichž se vyskytuje nejrůznější další flóra i fauna.

V Rocketbooku jsme posedlí zapisováním čehokoliv a zároveň chceme být ekologičtí. Proto jsme koncem loňského roku zahájili spolupráci s několika ekologickými organizacemi. Za každý vámi zakoupený Rocketbook posíláme některé z nich příspěvek na výsadbu stromu.

A pro organizaci One Tree Planted jsme už poslali tolik peněz, že z toho v Indonésii bude hned stovka nových stromků. Naši partneři a partnerky v příštích dnech rozhodnou, na jaká konkrétní místa vysadí rostlinné druhy jako Mentawa, Papung, Ubar, Halaban, Nyatoh, Jinjit, Betapai nebo Sundi.

Děkujeme vám!

indonesia-certificate