Sketchnoting aneb Jak vytvářet vizuální poznámky

Jedním z pojmů, se kterými se v poslední době v souvislosti s poznámkovými bloky můžete setkat, je sketchnoting (nebo počeštěně skečnouting). Co to je a k čemu to může být dobré, napoví následující řádky.

Co je sketchnoting

Pojem sketchnoting je tvořen z anglických slov sketch (skicovat) a note (poznámka). Ve zkratce se jedná zachytávání myšlenek a poznámek do zápisníku nejen pomocí textu, ale také pomocí nejrůznějších symbolů, ikon nebo rovnou obrázků.

Tato kombinace dle odborníků napomáhá lépe si myšlenky utřídit a déle je uchovat v paměti. Zapojuje navíc obě hemisféry mozku, díky čemuž je sketchnoting vhodný jak pro tvůrčí lidi a umělecké duše, tak pro ty, co se považují za analyticky a logicky myslící osoby.

Pohled do historie sketchnotingu

V 70. letech minulého století vymyslel kanadský vědec Allan Paivio takzvanou teorii duálního kódování. Ta předpokládá, že mozek zpracovává informace pomocí dvou primárních kanálů: verbálního a vizuálního. A pokud jsou aktivní oba tyto kanály, vytváří mozek prostřednictvím nejrůznějších asociací jakousi databázi vzájemně provázaných slov a obrazů.

Sketchnoting teorie duálního kódování využívá, a snaží se tak aktivovat verbální i vizuální kanál. Posloucháte myšlenky, v mozku je spojujete a následně přenášíte na papír v podobě obrázků.

Komu se sketchnoting může hodit

Tento způsob vedení poznámek je tak vhodný pro studenty, ale i pracující – skečnoutovat můžete přednášky nebo porady.

Sketchnoting zlepšuje koncentraci. Je také dokázáno, že jednoduché kresby vytvoříte rychleji než soubor poznámek. Soustředíte se totiž na zaznamenávání klíčových, důležitých myšlenek.

Sami jistě brzy zjistíte, jak obrovské výhody přináší obyčejná tužka v porovnání s klávesnicí notebooku.

No jo, ale co když neumím kreslit?

Možná jste si po přečtení výše napsaných řádků položili zrovna tuto otázku. Odpověď je ale prostá: Pokud nejste výtvarníci, vůbec nic se neděje, sketchnoting můžete zvládnout i tak.

Skečnouty totiž nemají být uměním, ale jednoduše vašimi vlastními myšlenkami a poznámkami, díky nimž si zapamatujete více. Nebojte se tedy, vemte do ruky tužku a zápisník a pusťte se do toho. Stačí vám k tomu zvládat kreslit základní tvary (kružnice, čtverce, trojúhelníky, čáry, vlnovky), zbytek doplní písmena a číslice.

Postupně se naučíte poznávat anatomii skečnouty: hlavičku, typografii, diagram a kresby, rukopis, oddělovací čáry, šipky, odrážky, ikony, rámečky a podpisy.

Jak se sketchnotingem začít

V prvé řadě potřebujete kvalitní poznámkový blok a pero. Zkuste třeba Rocketbook a nějaké psací náčiní z řady Pilot FriXion. A pak už je to na vás. Poslouchejte. Kreslete. Vnímejte.

 

 

Jste připraveni ke startu? 

vybratsirocketbook