Jak na OKR Level 1: Posuňte se k lepším výsledkům

OKR (Objective Key Result) je manažerský nástroj, který vznikl ve velkých firmách, ale s osobními cíli pomůže i jednotlivcům. 

Traveling Taryn
Objective Key Result (OKR) vám pomůže s dosažením zlepšení. V životě i ve firmě.

Jde o inovativní manažerskou metodu, která vám pomůže se zaměřit na rozvoj svůj nebo klidně vaší firmy. Ve všech těch reportech, kápéíčkách (KPI) a dalších ukazatelích snadno ztratíte přehled o tom, jestli jdete skutečně dopředu, nebo stagnujete a děláte jen vždycky jako vždycky. Svůj čas byste tak měli dělit mezi činnosti nutné k udržení podniku v chodu, tzv. BAU (business as usual), a rozvoj směrem k vytyčeným cílům (Objectives).

Kdy KPI nestačí?

KPI (Key Performance Indicators) jsou v mnoha firmách doslova modlou. Tyto ukazatele měří to, čemu se v angličtině říká “output”, tedy jednoduše výstup. Obvykle nabobtnají do stavu, kdy jich je tolik, že není snadné se v nich vyznat, natož skrze ně cokoliv řídit. Ukážeme vám to na příkladu:

  • KPI Cíl - Zvýšit návštěvnost webu
  • KPI Metrika - Počet unikátních návštěv v Google Analytics

Víte tedy přesně, že máte za úkol zvýšit počet návštěv na webu, a kterým ukazatelem to měřit. Už ale nevíte, jak toho dosáhnout, ani jakého zlepšení máte splněním cíle dosáhnout. Z toho vyplývá, že metoda KPI se hodí pro operativu a support, kde je potřeba každý měsíc splnit určité množství úkolů.

KPI%20jako%20metoda%20n%C4%9Bkdy%20jednodu%C5%A1e%20nesta%C4%8D%C3%AD.
Jsou momenty, kdy KPI jako metoda nestačí. V tu chvíli oceníte výhody OKR.

Přichází čas na OKR

Pro řízení firmy se ale mnohem lépe hodí metoda OKR - Objective key result, která měří “outcome”, tedy už konkrétní výsledek. Pro nastavení každého OKR si musíte nejprve odpovědět na 3 otázky:

  • Jakého zlepšení chcete v budoucnu dosáhnout (Objective)
  • Jaký výsledek vám k cíli pomůže (Key result)
  • Co pro to musíte udělat za konkrétní akce (Initiative)

Řízení firmy pomocí OKR vám pomůže ujasnit si priority a dosáhnout vytyčeného zlepšení. Stanovují se většinou pouze 1 až 3 OKRka, nejčastěji na úrovni týmu. Členové týmu potom dělí svůj čas mezi BAU a OKR v různých poměrech. Vedoucí se věnuje rozvoji firmy na 80 % své kapacity, ale například pracovník zákaznické podpory bude téměř 100 % svého času věnovat BAU.

V praxi potom OKR může vypadá takto:

  • OKR Objective: Zvýšit návštěvnost webu
  • OKR Key result: Přivést na web 1000 nových uživatelů z Facebooku
  • OKR Initiatives: Každý den přidat příspěvek, ve kterém představíte produkt a jeho výhody podle obsahového plánu

Na první pohled tedy vidíte, jak chcete zlepšení dosáhnout a co pro to musíte udělat. Stejně tak funguje nastavení OKR i pro jednotlivce - chcete se lépe vyznat v ruské klasice? Musíte přečíst více knih, takže každý měsíc si dáte alespoň jedno dílo slavného ruského klasika.

 

Kde na OKR nedají dopustit?

Popularita OKR roste, protože tahle metoda má skutečné výsledky. Již v roce 1968 základy OKR popsal a zavedl v Intelu Andy Grove, nejvíce ji ovšem zpopularizoval John Doerr během svého působení v Google. Řízení pomocí OKR své místo našlo i ve firmách jako Samsung, Facebook, Adobe, Amazon, Netflix, ...

Českou firmou, která připisuje značný podíl na svém úspěchu právě ókáerkům a postupně je nasazuje ve všech odděleních, je Heureka. Své zkušenosti s OKR sdílí na svém blogu. Začali u vývojářů, ale dnes v Heureka Group přechází na OKR i čistě servisní oddělení jako třeba péče o zákazníky.

 

PŘEČTĚTE SI: Nejsou OKR pro vás? Určitě oceníte metodu BULLET JOURNAL

 

A samozřejmě my, Rocketbook ČR! Proti největšímu cenovému srovnávači zboží v Česku jsme možná jen prcek, ale o to větší máme motivaci držet se aspoň o krok napřed.

OKR verze 2.0

Teď už tušíte, co to OKR je, k čemu to je a jak to vaší firmě může pomoct. Něco tomu ale chybí. A my víme, co to je.

Chybí tomu Rocketbook! Jakmile začnete ve své firmě, týmu nebo třeba pro sebe, spravovat OKR přímo v zápisníku Rocketbook FUSION, začnou se dít divy. Na připravenou stránku napíšete své cíle, naskenujete a nasdílíte je se svými kolegy (či svým budoucím já). Všechny funkce Rocketbook aplikace zapadnou na své místo, vznikne nečekaná synergie s moderním způsobem řízení firmy a vy už nebudete chtít zpátky.

Příště se dozvíte: Jak správně nastavit cíle, klíčové výsledky a iniciativy pro efektivní využití OKR ve vaší firmě. 

 

 

Těšíte se na OKR Level 2?
Stáhněte si zkušební stránku a prozkoumejte potenciál mobilní aplikace Rocketbook.