Jak být ekologičtí, když jste posedlí zapisováním čehokoliv

Možná podobné zvyky máte i vy: Denně používáte telefon, aby vám pípnul vždy před každou schůzkou či důležitou událostí. Ledničku a stěny máte polepené papírky s nejrůznějšími úkoly, seznamy a poznámkami. A na delší zápisky vám slouží poznámkový blok.

A možná jste si všimli, že papírky a popsané zápisníky začínají tvořit podstatnou část vašeho odpadu. Myslíte-li na ekologii, zaplňují tyto staré poznámky nádobu, kterou jste vyčlenili na sběr papíru. Ano, recyklace je fajn, ale je možné jít ještě dál? ptali jste se.

Odpověď zní: Je to možné. Proč? Protože Rocketbook.

1 Rocketbook = 5 sešitů

Vyrobit takový zápisník není jen tak a nese to s sebou množství negativních dopadů na životní prostředí. Ten hlavní se samozřejmě týká těžby dřeva.

Věděli jste, že na výrobu 1 tuny papíru se spotřebují až 3 tuny dřeva? Z jednoho vzrostlého smrku se přitom vyrobí asi 80 000 archů kancelářského papíru formátu A4.

Samotná výroba papíru pak ovlivňuje především vodní prostředí. Způsobuje je rozdělení celulózy a necelulózových složek buničiny a následné bělení. Při tom všem se používají sloučeniny síry, hydrogensiřičitanové soli, sulfidy a sloučeniny chloru. Ty tak během těchto procesů zčásti přecházejí do odpadních vod.

To vše měli tvůrci Rocketbooku v hlavě, když přemýšleli nad tím, jak být ekologičtí, když sami byli posedlí zapisováním čehokoliv. A tak se zrodil Rocketbook Wave, zápisník z budoucnosti, který ve spojení s pery Pilot FriXion a mikrovlnnou troubou dělá zázraky: můžete jej popsat, celý vymazat a znovu popsat, a to až pětkrát.

Můžete si tedy pořídit pět sešitů, popsat je a vyhodit, nebo jeden Rocketbook, popsat jej, vymazat a znovu použít.

1 Rocketbook = 1 strom

A my jsme si řekli, že chceme jít ještě o kousek dál. Pod heslem „Kup zápisník – zasadíme strom“ jsme ve spolupráci s několika neziskovými organizacemi rozjeli nebývalou akci. Za každý prodaný zápisník necháme vysadit strom na místě, kde je nejpotřebnější.

S jakými neziskovkami spolupracujeme?

Pro začátek akce „Kup zápisník – zasadíme strom“ jsme vybrali čtyři zahraniční a jednu českou neziskovou organizaci. Zahraniční neziskovky reprezentují americké One Tree Planted z města Shelburne ve Vermontu, Trees for the Future ze Silver Spring v Marylandu, American Forests z Washingtonu, DC a Treedom z italské Florencie. Pro tuzemské zástupce aktuálně vyhledáváme vhodné partnery.

Jak to funguje?

Nemusíte se obávat, že vás budeme hnát do lesů s rýči a sazenicemi. O všechno se postaráme my právě prostřednictvím šikovných kolegyň a kolegů z některé ze zmíněných neziskovek.

Z každého objednaného Rocketbooku pošleme vybrané organizaci příspěvek. Za každý prodaný blok tak někde na světě vyroste jeden strom. Pořiďte si tedy svůj zápisník ještě dnes, přispějete tak k tomu, aby naše planeta byla zase trochu zelenější.

Snímek obrazovky 2018-03-12 v 14.07.03